Konopie przemysłowe – ekologiczna żyła złota

2
konopie przeyslowe
Promocja
Promocja
Promocja
Promocja

Cannabis Sativa rośnie w warunkach naturalnych w Nepalu i Chinach; zawiera kilka procent THC. Konopie indyjskie dla porównania zawierają nawet 30% THC. Z kolei Konopie siewne (konopie przemysłowe), które zawierają jedynie śladowe ilości THC, były powszechnie uprawiane dla celów przemysłowych jeszcze po wojnie. Z chwilą pojawienia się włókien sztucznych, stały się dla nowego źródła wyrobów przemysłowych konkurencyjne i to właśnie one tak naprawdę były celem nagonki, zaś konopie indyjskie stanowiły jedynie pretekst do ich wyeliminowania.

Maciej Kowalski, zagorzały zwolennik legalizacji marihuany, stara się odwrócić bieg rzeczy: poprzez wprowadzenie na rynek konopi przemysłowych zamierza oswoić społeczeństwo z ich obecnością na plantacjach. Ma ku temu wiele przekonywujących argumentów.

Cannabis Sativa to roślina, która towarzyszy człowiekowi od zawsze. Kamil Sipowicz

Wyroby z konopi, w przeciwieństwie do syntetycznych, są biodegradowalne, przyjazne dla środowiska, a jednocześnie niejednokrotnie znacznie lepsze gatunkowo. Konopie przemysłowe służą do produkcji lin okrętowych (Rosja), bardzo wytrzymałych, a jednocześnie odpornych na wilgoć i pleśnienie. Wytwarza się z nich także trwałe, ekologiczne i bezpieczne cegły oraz materiały izolacyjne (Francja, Wielka Brytania), dermokosmetyki (na bazie oleju konopnego), bardzo wytrzymałe ubrania dla żołnierzy oraz uwzględniając ich właściwości bakteriobójcze – pieluchy i odzież dziecięcą (Kanada). Są także nadzieją dla przemysłu papierniczego, borykającego się z niedoborem celulozy; w tej chwili wykonuje się z nich bibułki papierosowe. Mają również zastosowanie w przemyśle spożywczym (płatki śniadaniowe, karma dla ptaków, odżywki dla sportowców), zaś paździerze konopne są znacznie lepszą podściółką dla koni niż siano, które szybko gnije.

growshop, growbox
growshop, growbox
growshop, growbox
growshop, growbox

Z inicjatywy Macieja Kowalskiego powstała organizacja HemPoland.eu, która zdobyła pozwolenie na prowadzenie skupu konopi przemysłowych na terenie całego kraju oraz pomaga rolnikom zdobyć pozwolenie na ich uprawę. W tej chwili już na 2015 rok rolnicy deklarują uprawy na 500 hektarach.

Maciej Kowalski: współtwórca serwisu hyperreal.info, gazety konopnej „Spliff”, uczestnik ruchów prolegalizacyjnych, kandydat do Sejmu i Parlamentu Europejskiego, współautor kilku projektów nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, które w sejmie złożył Twój Ruch; jest także działaczem Twojego Ruchu i rzecznikiem Wolnych Konopi.

Źródło: Ewelina Potocka, Onet.pl

Promocja
Promocja
Promocja
Promocja

2 KOMENTARZE

  1. Ten Maciej ze swoim Hempolandem nie wspiera malych plantatorow a jedynie swoj biznes, co np. ma sie nijak do rozwoju ekologicznych metod uprawy konopi na nasiona spozywcze. I co z tego, ze zasypie sklepowe polki tanim, kiepskiej jakosci produktem spozywczym? Tylko zniecheci ludzi do naprawde smacznych, nie zchemizowanych nasion

Comments are closed.