GanjaFarmer
GanjaFarmer
Ganja Farmer
GanjaFarmer

Używanie narkotyków nie będzie już karane w Norwegii. Użytkownicy substancji psychoaktywnych otrzymają leczenie. Większość w Stortingu (norweskim parlamencie) wyraża zgodę na historyczną transformację norweskiej polityki narkotykowej.

– Zamiast karania, ludziom będzie oferowana pomoc i leczenie – powiedział Nicolas Wilkinson, rzecznik prasowy SV w Parlamencie do VG.

Partia Pracy (AP), konserwatyści (Høyre), lewica socjalistyczna (SV) i liberałowie (Venstre) poparli tę propozycję.

Growshop Growbox
Growshop Growbox
Growshop Growbox
Growshop Growbox

Wilkinson mówi, że jest to jasny sygnał dla rządu, aby przenieść działania podejmowane wobec użytkowników substancji psychoaktywnych z sali sądowej do służby zdrowia.

Nie dla legalizacji. Tak dla depenalizacji.

– Warto jest podkreślić, że nie zalegalizujemy marihuany, ale zdekryminalizujemy ją – powiedział Sveinung Stensland (Høyre), zastępca przewodniczącego Storting Health Committee.
– Zmiana zajmie trochę czasu, ale oznacza to zmianę wizji: Ci, którzy mają problem z nadużywaniem substancji, powinni być traktowani jako chorzy, a nie jako przestępcy – dodaje.

Norwegia stanie się pierwszym państwem skandynawskim, które zdekryminalizuje stosowanie narkotyków.

Za przykład dla Norwegii posłużyła Portugalia, która w 2001 roku jako pierwsza w Europie zdekryminalizowała narkotyki. Pisaliśmy o tym na łamach naszego portalu tutaj. W lutym Komisja Zdrowia w Stortingu przeprowadzi podróż edukacyjną do Portugalii, która wdrożyła podobną reformę dekryminalizacyjną.

Jaka jest różnica pomiędzy dekryminalizacją a legalizacją? Zapraszamy do materiału wideo

4 KOMENTARZE

  1. Nie do końca rozumiem temat dekryminalizacji, jak bede szedł ulica w Norwegii i zatrzyma mnie policja z powiedzmy 5g to nie dostane wyroku tylko zaoferują mi leczenie odwykowe 😀 ?

    • za 5 g to ci nic nie zrobia jesli jestes turysta posiedzisz na komendzie i wyjdziesz, gorzej jakbys byl miejscowy wtedy testy i chodzenie co tydzien na badania potem sad orzeka czy dac ci spokoj czy na leczenie cie wyslac tAK to mniej wiecej za gramanico wyglada

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here