Marihuana może mieć wpływ na fałszywe wspomnienia

0
Według najnowszych badań THC może mieć wpływ na tworzenie tak zwanych fałszywych wspomnień. Przeprowadzili je naukowcy z wydziału psychologii i neuronauki Uniwersytetu Maastricht w Holandii. Przeprowadzili eksperyment na dwóch grupach ludzi.
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana

Według najnowszych badań THC może mieć wpływ na tworzenie tak zwanych fałszywych wspomnień. Przeprowadzili je naukowcy z wydziału psychologii i neuronauki Uniwersytetu Maastricht w Holandii.

Badacze podzielili ochotników na dwie grupy. Jedna z nich otrzymała THC, druga z kolei placebo. Po upływie tygodnia naukowcy przeprowadzili testy. Badane osoby miały odtworzyć w pamięci między innymi 15 słów, które wcześniej zobaczyli na kartce.

Kolejnym zadaniem było zrelacjonowanie ulicznej kradzieży. Badane osoby mogły ją oglądać dzięki wykorzystaniu wirtualnej rzeczywistości. Efekt? Grupa, której podano THC miała znacznie większe skłonności do kreowania fałszywych wspomnień. Nie pamiętali też wszystkich pokazanych im słów i często wymyślali takie, których wcześniej nie było na kartce.

Badania wpłyną na sądowe procedury?

Fałszywe wspomnienia to nic innego jak mechanizm psychologiczny, który zachodzi, gdy nie możemy odtworzyć w pamięci jakiegoś szczegółu. W efekcie nieświadomie bądź pod wpływem zewnętrznych sugestii, próbujemy jakiś szczegół zastąpić innym.

growshop, growbox
growshop, growbox
growshop, growbox
growshop, growbox

Holenderscy naukowcy są zgodni, że marihuana może wpływać na większą podatność do tworzenia nieprawdziwych wspomnień. Jak poinformował portal Medical News Today najnowsze wyniki przeprowadzonych eksperymentów mogą mieć znaczący wpływ na sądowe procedury. Szczególnie dotyczące zeznań świadków, na podstawie których prowadzi się śledztwo lub czynności procesowe.

THC nie tylko wpływa na fałszywe wspomnienia…

Naukowe badania już wcześniej potwierdzały, że regularne i bardzo intensywne palenie konopi indyjskich wpływa negatywnie na pamięć słowną, uczenie się i uwagę szczególnie, gdy przygodę z marihuaną zaczyna się przed 16 rokiem życia.

Palenie w tak młodym wieku negatywnie wpływa też na umiejętności prowadzenia pojazdów. Przyczynia się do tego, że przyszli kierowcy nie tylko mają ograniczone umiejętności za kółkiem, ale także częściej są sprawcami wypadków drogowych. O przeprowadzonych na ten temat badaniach pisaliśmy już na naszych łamach i możecie o tym przeczytać tutaj:

Palenie marihuany w młodym wieku osłabia umiejętności prowadzenia auta

 

Promocja
Promocja
Promocja
Promocja