Bez filtra: krótka historia rozmiarów bletek [video]

0
rozmiary bletek
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana
Medyczna Marihuana

Ponoć to Napoleon jako jeden z pierwszych zamówił je hurtowo dla swojej armii, by jego żołnierze nie wyrywali stron książek. Wiecie o czym mowa? Takie zaskakujące fakty kryje historia bletek, które przeszły długą drogę do miliardowego biznesu, jakim są dziś.

Jeśli chcecie poznać inne zaskakujące fakty na temat rozmiarów bletek obejrzyjcie video od RAW. Poniżej znajdziecie wybrane, najciekawsze – naszym zdaniem – fakty o tych niepozornych bibułkach.

bletki rozmiary

growshop, growbox
growshop, growbox
growshop, growbox
growshop, growbox
  • Gdy się pojawiły nie były małymi, oddzielnymi bibułkami ale jedną wielką płachtą, z której każdy urywał kawałek wedle potrzeb i kręcił fajki czy skręty.
  • Pewien dominikański mnich żyjący w Walencji był wynalazcą pierwszej na świecie niewielkiej książeczki składającej się z równych, przyciętych papierków do odrywania.
  • Standardowym rozmiarem najczęściej wybieranym przez Hiszpanów były bletki 79×44 mm, który niedługo dostał miano „hiszpańskiego rozmiaru”. Nie używano wtedy jeszcze filtrów, więc był to standardowy rozmiar papierosów w Hiszpanii.
Podoba ci się? Polub nas
  • Gdy król Anglii Jakub I Stewart wprowadził podatek tytoniowy, mieszkańcy wysp zaczęli produkować mniejsze rozmiary papierosów, a więc i bletek, które wyparły te hiszpańskie w krajach wspólnoty narodów (m.in. Indie, Kanada, Australia, Hong Kong). Tam nowy standard to 70x36mm, tzw. single wide. Odtąd na świecie królują większe hiszpańskie i mniejsze angielskie bletki.
  • Gdy zaczęto wprowadzać filtry (a uważa się, że zwyczaj mógł wywodzić się właśnie z Anglii) o długości ok 14mm, dodano je do 70mm bibułek i otrzymano papierosy o długości ok 84mm, które nazwano King Size (ponoć palił je sam król). Ze względu na wysokie koszty przezbrojenia maszyn wielki firmy zdecydowały się na szeroko zakrojoną produkcję tak dużych bletek dopiero ok. 2009 roku!

historia rozmiarów bletek

  • W walce o największe bletki na rynku Hiszpanie chcąc pokonać Rizla wyprodukowali bletki o długości 110mm i nazwali je King Size. Paradoksalnie, papierosy czy skręty o takich rozmiarach wyglądają raczej jak cienkie egzemplarze dla królowej czy dla modelki z okładki Vogue… Tak czy inaczej dwa obowiązujące rozmiary „King size” to 84mm i 110mm.
  • Pierwsze znane bletki możecie podziwiać w Capellades Paper Mill Museum w Katalonii, gdzie dowiecie się skąd wziął się popularny rozmiar 1 ¼.

Więcej znajdziecie tutaj:

Źródło:

Promocja
Promocja
Promocja
Promocja