grow shop, sklep ogrodniczy, uprawa roslin
grow shop, sklep ogrodniczy, uprawa roslin
grow shop, sklep ogrodniczy, uprawa roslin
grow shop, sklep ogrodniczy, uprawa roslin

Dlaczego Konstanty Radziwiłł, minister zdrowia, boi się medycznej marihuany? Portal Medonet.pl zapytał go o to w dniu, w którym Sejm przyjął ustawę o legalizacji medycznych konopi.

– Czy uważa pan Polaków za bardziej niefrasobliwych, niegodnych zaufania, by nie powiedzieć głupszych od obywateli innych krajów (…)? – zapytała ministra zdrowia Agnieszka Sztyler-Turovsky z Medonet, mając na myśli niechęć Radziwiłła do refundacji leków na bazie konopi. Ten od razu zapewnił, że Polaków za idiotów nie ma. – Pragnę jednak zauważyć, że silnie działające leki ze wszystkich grup terapeutycznych są dostępne na receptę tak w Polsce, jak i we wszystkich cywilizowanych krajach – stwierdził Radziwiłł.

Opioidy lepsze niż kannabinoidy?

Dziennikarka zawróciła w rozmowie uwagę, że decyzję o stosowaniu kannabinoidów powinien podejmować lekarz specjalizujący się w leczeniu bólu. Jako przykład podała prof. Jana Dobrogowskiego z Polskiego Towarzystwa Badania Bólu, który uważa, że stosowanie tego typu leków powinno być decyzją lekarza. – Lekarze mają prawo, jak już wspomniałem, do stosowania w terapii swoich pacjentów produktów leczniczych zawierających kannabinoidy. Opioidy znajdują szerokie zastosowanie w medycynie, co nie przeczy temu, że są to substancje silnie uzależniające – Radziwiłł porównał opioidy z kannabinoidami podkreślając, że skoro pierwsze podlegają ścisłym ograniczeniom, to samo powinno dotyczyć tych drugich.

nasiona marihuany outdoor - Sklep
nasiona marihuany outdoor - Sklep
nasiona marihuany outdoor - Sklep
nasiona marihuany outdoor - Sklep

Konstanty Radziwiłł

W tym momencie dyskuja sięgnęła absurdu. – A dlaczego zakładał pan, że ten sam lekarz może zdecydować o użyciu opioidów, a kanabinoidów nie? – zapytała wprost Agnieszka Sztyler-Turovsky. – W Polsce jest dopuszczony do obrotu produkt leczniczy zawierający w swoim składzie kannabinoidy. Pozostałe produkty lecznicze na bazie ziela konopi indyjskich, które zostały zarejestrowane, a są niedostępne w Polsce, mogą być sprowadzone z zagranicy w ramach tzw. importu docelowego – odpowiedział minister zdrowia sugerując, że import docelowy to zwykła formalność.

172 osoby leczone przez import docelowy

Na pytanie, dla ilu osób sprowadzone zostały leki na bazie medycznej marihuany i „są one dostarczane im za darmo przez ministra zdrowia”, Konstanty Radziwiłł odpowiedział: – Od 2012 roku minister zdrowia potwierdził 172 zapotrzebowania na sprowadzenie z zagranicy takich produktów. Ponadto, od 2016 roku wydałem 80 zgód na refundację leków na bazie ziela konopi indyjskich stosowanych u dzieci w leczeniu padaczki lekoopornej, u których wszystkie inne alternatywne metody leczenia były nieskuteczne – stwierdził. Zapewnił też, że praktycznie wszyscy wnioskujący otrzymali zgody na import docelowy.

Każdy pacjent ma prawo do leczenia bólu

Co ciekawe, gdy rozmówczyni delikatnie zeszła z tematu medycznej marihuany, minister zdrowia zmienił front. – Czy polska medycyna ma jakiś masochistyczny problem z bólem i zakłada, że np. poród, rak, starość musi boleć? – zapytała. – W kwietniu Prezydent podpisał ustawę z zaprojektowanymi przez nas zapisami, zgodnie z którymi prawo do leczenia bólu przysługuje każdemu pacjentowi. Ma ono być realizowane zgodnie z aktualną wiedzą medyczną. Bez względu na źródło bólu, wiek pacjenta i miejsce jego pobytu – stwierdził Konstanty Radziwiłł.

Konstanty Radziwiłł o medycznej marihuanie

Po chwili jednak, gdy rozmowa wróciła do tematu medycznej marihuany i padło pytanie o środek przeciwbólowy, jaki minister wybrałby w przypadku terminalnie chorego pacjenta, któremu konwencjonalna medycyna nie pomaga, przypomniał sobie swoje stanowisko. – Przeglądając dostępne badania dotyczące stosowania THC w leczeniu bólu – zarówno nowotworowego jak i nienowotworowego, nie udaje się znaleźć wystarczających dowodów na przewagę tej substancji i pochodnych nad innymi dobrze udokumentowanymi metodami farmakoterapii.

Źródło: medonet.pl

GanjaFarmer
GanjaFarmer
Ganja Farmer
GanjaFarmer
  • pau

    Pan Radziwil zgodnie z rodzinna tradycja malo wie a duzo mowi. Nie zycze mu bolu nowotworowego ale zycze zeby spedzil 1 dzien w pracy w hospicjum , oddziale paliatywnym lub przy lozku cierpiacego pacjenta! Wte
    dy moze zrozumie co to znaczy !!!