GanjaFarmer
GanjaFarmer
Ganja Farmer
GanjaFarmer

Prawdopodobnie miałeś już okazję usłyszeć o dabbingu, czyli waporyzacji koncentratów. W Polsce to zjawisko jest wciąż nowe, jednak zdecydowanie warto bliżej mu się przyjrzeć. Z naszego artykułu dowiecie się podstawowych informacji o dabbingu – na czym polega, z jakimi korzyściami się wiąże, a także jak samemu wyprodukować własny koncentrat.

Dab to potoczne określenie koncentratu marihuany, mianem dabbingu zaś określa się ich przyjmowanie. Czym jednak są same koncentraty? Są to ekstrakty marihuany pozbawione materii roślinnej (czyli fragmentów samej rośliny) i składające się głównie z THC oraz innych kannabinoidów – ich stężenie może sięgać nawet 90 %! Moc tego typu substancji jest więc wielokrotnie większa niż w przypadku najmocniejszego nawet suszu.

Vaporizer Premium - VapeFully
Vaporizer Premium - VapeFully
Vaporizer Premium - VapeFully
Vaporizer VapeFully

Koncentraty mają najczęściej formę złocistej i kleistej masy, choć z racji na wielość rodzajów tych substancji ich wygląd może być bardzo zróżnicowany. Koncentraty produkuje się przy użyciu rozpuszczalników, jak dwutlenek węgla, butan czy gliceryna, lub jedną z metod bezrozpuszczalnikowych (ang. solventless). Koncentraty z tej pierwszej grupy najczęściej uzyskuje się przy pomocy butanu, przez co ich produkcja jest obarczona ryzykiem wybuchu. Końcowy produkt zawiera zaś pozostałości rozpuszczalnika, przez co wymaga bardzo dokładnego oczyszczenia, trudnego do przeprowadzenia w warunkach domowych. Przykładowo olej RSO, jeśli produkowany jest chałupniczymi metodami, bardzo często zawierać może resztki rozpuszczalników. Z kolei koncentraty bezrozpuszczalnikowe są znacznie bezpieczniejsze – zarówno w produkcji, jak i w konsumpcji. Do koncentratów z tej grupy zalicza się np. rosin, czyli żywica wygniatana z rośliny przy użyciu ciepła oraz nacisku. Dostępne są także w pełni legalne w Polsce koncentraty CBD, pozbawione THC i zawierające jedynie legalny kannabidiol (CBD). “Waporyzacja tego typu koncentratów jest bez porównania tańszą alternatywą dla ogromnie popularnych i bardzo drogich olejków CBD, które przyjmuje się doustnie” mówi w rozmowie z nami Ryszard Fazowski z VapeFully.

Growshop Growbox
Growshop Growbox
Growshop Growbox
Growshop Growbox

Koncentraty – dlaczego warto?

Z jakich względów koncentraty mogą być lepszym wyborem niż susz? Powodów jest wiele. Po pierwsze, koncentraty są bez porównania mocniejsze – wystarczy 1-2 buchy aby dostarczyć sobie doznań, które nawet dla osób z wieloletnią tolerancją będą bardzo mocne. Wielu użytkowników koncentratów porównuje stan po ich użyciu do uczucia, jakie towarzyszy nam przy pierwszym zapaleniu marihuany – doznania są niezwykle mocne. Różnica polega jednak na tym, że to uczucie jesteśmy w stanie osiągnąć za każdym razem kiedy użyjemy koncentratu, nie tylko za pierwszym. Jest to więc doskonałe rozwiązanie dla osób z wysoką tolerancją na THC, nie będących już w stanie osiągnąć mocnych doznań przy korzystaniu z regularnej marihuany.

Ogromną zaletą jest też dyskrecja – zamiast palić przez kilka minut jointa, który będzie wyczuwalny w najbliższej okolicy, możemy zaciągnąć się 1-2 razy z vaporizera przenośnego do koncentratów, który do złudzenia przypomina zwykłego e-papierosa. Zapach pary z koncentratu jest ledwo wyczuwalny w porównaniu z dymem. Pozwala to na bardzo dyskretne osiągnięcie mocnego haju w ciągu zaledwie kilku sekund.

Istotny jest też aspekt zdrowotny. W odróżnieniu od palenia, dabbing nie jest związany z ryzykiem zdrowotnym – zamiast szkodliwego dymu wdychamy całkowicie nieszkodliwą parę, zupełnie jak w przypadku waporyzacji suszu. “Takie rozwiązanie pozwala znacznie poprawić kondycję naszego układu oddechowego i zapobiega przedostawaniu się do naszego organizmu szeregu toksyn, które obecne są w dymie ze spalanej marihuany” kontynuuje Ryszard Fazowski z www.vapefully.com/pl.

Koncentraty – jak przyjmować?

Choć koncentraty można palić (dodając ich do jointa czy bonga) to jest to rozwiązanie skrajnie nieekonomiczne – koncentraty są dość drogie, zaś ich kontakt z żywym ogniem (podobnie jak w przypadku palenia marihuany) skutkuje unicestwieniem większości THC na skutek zbyt wysokiej temperatury. Koncentraty dla wykorzystania w pełni ich potencjału należy waporyzować, czyli podgrzewać je do temperatury w której THC będzie parować, jednak nie dojdzie do spalania. „Niektóre waporyzatory do suszu, jak np. Mighty Vaporizer, posiadają specjalne wkładki umożliwiające także waporyzację koncentratów. Są też vaporizery przenośne przeznaczone wyłącznie do dabbingu, które jeszcze lepiej sprawdzą się w tym celu.” – wyjaśnia Ryszard Fazowski. Waporyzatory przeznaczone do dabbingu są już zresztą dostępne w Polsce, oferuje je np. sklep z waporyzatorami VapeFully.

Mighty vaporizer life - Jak przyjmować koncentratyOlej RSO, wysokiej jakości koncentraty BHO czy domowej produkcji żywica rosin – wszystkie te typy koncentratów najbardziej efektywnie będą działać w przypadku używania ich w waporyzatorze.

Własny koncentrat? Nic prostszego!

Jak wspomnieliśmy powyżej, produkcja i używanie koncentratów uzyskiwanych przy pomocy rozpuszczalników wiąże się z szeregiem niebezpieczeństw, takich jak wybuch (przy produkcji) lub zatrucie rozpuszczalnikiem (przy konsumpcji). Jednak koncentraty bezrozpuszczalnikowe, jak np. rosin, są całkowicie bezpieczne zarówno w produkcji, jak i konsumpcji. Dodatkowo, produkcja rosin jest wyjątkowo prosta, nawet w warunkach domowych. Jak zrobić własny koncentrat rosin?

Tarik Rosin - Własny koncentrat z MarihuanyDo produkcji rosin potrzebna jest wysokiej jakości marihuana, dowolnej jakości haszysz lub kief/pollen (pyłek zbierający się na dnie młynka). Materiał (marihuana/haszysz/kief) zostaje zawinięty w pergamin i jest z dużą siłą zgniatany pomiędzy dwiema rozgrzanymi płytkami o określonej temperaturze (100-150°C), na skutek czego wygnieciona zostaje z niego lepka żywica, czyli właśnie rosin. Do produkcji rosin wystarczy kosztująca kilkaset złotych prasa Tarik+Rosin T-Rex. Umożliwia ona stworzenie własnego koncentratu w zaledwie kilka minut, zaś otrzymany produkt końcowy nie wymaga jakiegokolwiek oczyszczania, jest w pełni bezpieczny dla zdrowia i gotowy do użycia praktycznie od razu. Jak produkcja rosin wygląda w praktyce możecie zobaczyć na poniższym filmiku:

https://youtu.be/wMJGqgrN2S4

Czy koncentraty będą wypierać marihuanę?

Popularność koncentratów lawinowo rośnie. Trend na ich waporyzację przychodzi z USA, gdzie biją one rekordy popularności – niektóre punkty sprzedające legalne produkty konopne już dziś sprzedają więcej koncentratów niż suszu. W niedalekiej przyszłości koncentraty najprawdopodobniej również w Polsce będą równie łatwo dostępne jak susz. Już teraz można zaś w prosty sposób wyprodukować je samodzielnie. Dla wieloletnich palaczy jest to rozwiązanie zdecydowanie lepsze – nie tylko dostarcza mocniejszych wrażeń i pozwala zadbać o zdrowie, ale jest też bez porównania bardziej dyskretne.

PS: Warto pamiętać, że zadowalające efekty, czyt. mocny haj można osiągnąć przy minimalnej ilości (wystarczy wielkość ziarenka ryżu)!

nasiona marihuany outdoor - Sklep
nasiona marihuany outdoor - Sklep
nasiona marihuany outdoor - Sklep
nasiona marihuany outdoor - Sklep